Bazén potřebuje instalatéra, elektrikáře i chemika – v jednom

Publikováno 18.9.2018

Opravdu se musí každý návštěvník bazénu před koupáním osprchovat? Proč je u bazénu cítit chlor? Vysvětlení po 18 letech praxe nabízí Jiří Bravený, servisní technik bazénové technologie.

Léto a prázdniny si mnoho lidí spojuje s návštěvou různých vodních světů, aquaparků, plováren či bazénů. To, co je „schováno“ pod bazény a co obnáší údržba bazénů v aquaparku, nám přiblíží servisní technik bazénových technologií Jiří Bravený.

Jirko, můžu říct, že jsi vlastně velký instalatér?

Určitě. K tomu jsem navíc i elektrikář, jelikož velmi často musím při servisu řešit elektřinu, no a také chemik, protože musím znát veškeré chemie, kterými bazény ošetřujeme, abych je dokázal „namíchat“ ve správném poměru.

Nicméně odborně se má pozice nazývá strojník bazénové technologie.

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Vstávám zpravidla v šest hodin ráno a vyrážím do daného aquaparku. Projdu si strojovnu a zeptám se lokálních strojních techniků, zda s něčím mají problémy nebo jestli se mám na něco zaměřit. Zkontroluji, jestli není někde únik vody nebo voda neteče tam, kam by neměla.

Zkontroluji správné tlaky na filtrech a průtoky vody, vlasové předfiltry u filtračních čerpadel, pak vyčistím sítka u měřených vod a kompletně vyčistím dávkování chemie.

Pak musím všechno kompletně seřídit, nastavit a nakonec změřím kvalitu vody. Případné drobné závady opravím na místě, ty větší problémy se nahlásí a přijedeme je dle rozsahu závady opravit. No a většinou pak skončím kolem páté, šesté večer.

 

Servisní technik bazénových technologií Jiří Bravený v hranickém aquaparku.

Co to znamená „kvalita vody v bazénu“?

Jedná se zejména o to, že bazénová voda je dle mého názoru kvalitnější než pitná, protože v pitné vodě může být vázaný chlor a má vysoké pH. My se snažíme toto vysoké pH snížit, abychom získali lepší účinnost chloru. V bazénové vyhlášce stojí, že by pH mělo dosahovat hodnot 6,5 – 7,6. My v bazénech držíme pH 7 právě kvůli dané účinnosti chloru. Kdyby byla účinnost chloru malá, tak se voda v bazénu zakalí a vzorky vody ukáží bakterie, které tam být nemají.

Má na kvalitu vody vliv její teplota?

Ano, například na Bešeňové, kde je geotermální voda a její teplota dosahuje až 40 °C, je potřeba, aby byla čerpadla kvalitnější. Termální voda je agresivnější a dokáže během půl roku „rozežrat“ litinové oběhové kolo. Proto se používají kola například bronzová.

Termální voda má na různých místech jiné chemické složení, obecně však platí, že vyžaduje náročnější péči.

Dalším důležitým aspektem v údržbě termálních bazénů je snaha provozovatelů o údržbu vody „přírodní cestou“. Tedy bez zbytečné chemie, která by zničila blahodárné účinky vody.

 

Po rekonstrukci původního plaveckého bazénu vznikl v Bešeňové i unikátní vodní bar.

Proč si provozovatelé najímají servis bazénové technologie externě?

Souvisí to s velkými náklady na provozování bazénů, protože zdaleka ne každý aquapark je ziskový. Konkrétní koupaliště tak zaměstnává třeba jednoho strojního technika na plný úvazek. Ten se stará o běžný provoz, ale odbornější činnosti pak zajišťujeme pravidelnými návštěvami my.

Při větším množství bazénů a práce totiž nemá jeden lokální technik možnost se důkladně věnovat například chemii a jiným nezbytným věcem.

Vidíš za poslední roky změny?

Po pravdě se z mého pohledu technologie nijak nezměnily. Je to pořád stejné – tlak, čerpadlo a strojovna, která je všude stejná, jen jsou různé prostorové možnosti, jiné objemy bazénů, různá čerpadla.

Rozdíly jsou v doplňkové výbavě, jejíž pořízení je na rozhodnutí zákazníka. Jedná se o zařízení jako jsou UV lampy, ozóny nebo dávkování aktivního uhlí. Právě technologie aktivního uhlí se stará o snížení vázaného chloru v bazénu, který musí být dle vyhlášky do hodnoty 0,3. Voda z vodovodního řadu může obsahovat i vázaný chlor, a tak se dostává do bazénů.

Mým úkolem je tento vázaný chlor rozbourat. Vázaný chlor pak tvoří takovou „typickou“ vůni v bazénové hale. Tento chlor je vázaný na nečistoty a správně by ve vodě být neměl.

Míra vázaného chloru může být vyšší zejména tehdy, kdy do bazénu vstoupí více lidí, kteří se nesprchují a dávkovač chloru se snaží tento zdroj nečistot vyrovnat.

Musím tady apelovat na všechny návštěvníky bazénů a aquaparků, aby se před vstupem do bazénu osprchovali a usnadnili nám práci 🙂

 

Servisní technik bazénových technologií Jiří Bravený v exteriéru Plovárny Hranice.

Jaká atrakce je nejnáročnější na údržbu?

Náročné jsou vesměs stejně, jen je třeba vědět, kam všechny ty trubky vedou.

Máš tip pro provozovatele, jak zlepšit provoz bazénů?

Určitě doporučuji technologii na snížení vázaného chloru. Jedná se o dávkování aktivního uhlí, se kterým máme velmi dobré zkušenosti a podle ohlasů zákazníků má výrazný vliv na snižování provozních nákladů.

Jak probíhá zazimování venkovních bazénů a atrakcí?

Je to sled důležitých malých i velkých kroků, ve kterém se nesmí udělat chyba. Před zazimováním bazénu a jeho technologie vyperu pískové filtry, abychom se zbavili nečistot, a upustím bazén pod měřenou vodu. Dál vypustím vodu z rozvodu potrubí, čerpadel, filtrů a případných atrakcí. Profouknu potrubí, aby v něm nezůstala voda. Zazátkuji měřenou vodu v bazénu, aby do ní během zimy nenatekla voda.

Dále následuje rozebrání vlasových předfiltrů u čerpadel, rozebrání kulových ventilů a zpětných klapek ve strojovně, propláchnutí dávkovacích čerpadel vodou, profouknutí hadiček od dávkovacích čerpadel.

Měřící sondy vložím do zazimovacího roztoku a uložím je i s dávkovacími čerpadly do teplé místnosti v areálu koupaliště. Do bazénové vody dám zazimovací plováky kvůli dilataci, aby nedošlo k poškození stěn bazénu, a naliju zazimovací roztok, který brání vysrážení vodního kamene a usnadňuje jarní čištění bazénu.

Na závěr si ještě celou technologii projdu, abych zkontroloval, jestli jsem na něco nezapomněl.

Je pro tebe nějaký bazén srdcovka?

Je to hlavně Olešná u Frýdku-Místku nebo aquapark Hranice. Na Olešné jsem byl takzvaně od prvního kopnutí do země až po předání, takže právě ten je pro mě opravdu srdeční záležitostí.

 

Bazénové technologie pro venkovní koupaliště Olešná

Bazénové technologie krytých bazénů i venkovního aquaparku projektoval Centroprojekt.

Na jakých vzdálených místech jsi pracoval?

Byl jsem v srbském městě Bački-Petrovac a chorvatské Poreči. Jiný styl práce, souhra nás – zahraničních pracovníků – s místními, jazyková bariéra v odborných detailech… s dělníky jsme se tak někdy domlouvali „rukama nohama“, ale domluvit jsme se dokázali 🙂

Chodíš vůbec na bazén?

Velmi rád, ale nemám na to dost času. Nicméně rád třeba zajdu na luhačovickou Plovárnu nebo na blízké bazény na dovolené s manželkou. Několikrát jsme cíleně jeli do oblasti, kde jsem se podílel na realizaci nějakého aquaparku nebo lázní, abych se podíval, jak to tam funguje a rovnou si tamější lákadla vyzkoušel z pozice zákazníka.

 

Bazénové technologie pro městskou plovárnu v Luhačovicích

Luhačovické venkovní koupaliště z odbobí první republiky nahradil krytý bazén. Plovárna je esteticky navržena na vysoké úrovni.