Projekt balneoparku a wellness v Priessnitzových lázních v Jeseníku od Centroprojektu

Vnitřní balneopark „Odkaz Vincenze Priessnitze“

Publikováno 7.4.2016

V prvním čtvrtletí tohoto roku jsme připravovali novou stavbu pro lázeňský komplex v Jeseníku.

Jednalo se o projektovou dokumentaci pro vydání stavebního povolení s názvem „Odkaz Vincenze Priessnitze – Vnitřní Balneopark“. Akce byla společnou prací všech divizí.

Projekt balneoparku a wellness v Priessnitzových lázních v Jeseníku od Centroprojektu

 

Původní stavba ze 70. let je umístěna v centru areálu lázní, ale v současné době je bez využití. Sloužila pro lázeňské účely, byl zde balneoprovoz. Novým návrhem vzniká funkční a moderní objekt poskytující vodní lázně a wellness služby v duchu Vincenze Priessnitze. Tedy propojení tradiční i moderní balneoterapie.

Stávající třípodlažní objekt s plochou střechou je umístěn ve svažitém terénu na území s existující dopravní i technickou infrastrukturou. Převážná část původní budovy bude demontována. Ze stávajícího objektu budou zachovány 4 modulové řady sloupů a stropních konstrukcí v podélném i příčném směru. Nové řešení se snaží nenásilně rozšířit proporce stavby tak, aby vyhověly požadavkům nového provozu.

První podlaží je zaměřeno na vodní terapii a koupele. Zde je navržen nerezový plavecký bazén, dětský bazén včetně atrakcí jako skluzavka, divoká řeka a brouzdaliště. V relaxační zóně jsou nerezové whirlpooly. Tyto vodní atrakce architekt záměrně umístil v jižní prosklené části stavby s krásnými výhledy do okolí. Bazény jsou osazeny do nové železobetonové monolitické konstrukce, která musí respektovat konstrukční výšky stávající budovy. Je navržena s ohledem na podjezdnou část stavby a v modulových řadách, které vytvářejí vzdušný minimálně členěný prostor. Severní část objektu je rozšířena o jeden modul. Zde jsou umístěny šatny se vstupní halou.

Druhé nadzemní podlaží nabízí saunový svět s venkovními bazény a respiriem. Jsou zde různé ochlazovací bazény, praktické koupele a polokoupele s různou teplotou vody. Dále prostory pro cvičení, relaxační zóny, odpočívárny, tepidaria, režné koupele a zábaly. Nový návrh využívá střešní prostor. Zde je pochozí intenzivní a extenzivní zelená střecha a část plochy je využívána pro venkovní sluneční terapii a chůzi naboso v rose.

 

V suterénu je umístěno celé technické zázemí stavby. Součástí technologické úpravy bazénové vody jsou plastové vyrovnávací nádrže, oběhová čerpadla, tlakové filtry s vícevrstvou filtrační náplní, automatické dávkovací zařízení chemikálií, ozonizace a UV lampy.

Architektem stavby je Ing. arch. Jaroslav Ševčík, hlavním inženýrem projektu Ing. Radim Hejný.