Hlavní cena pro Rakovník. Inspirující proměna lázní na aquapark

Publikováno 24.9.2020

V soutěži Stavba roku Zlínského kraje uspěla příkladná rekonstrukce původních městských lázní v Rakovníku. Multifunkční areál v Zubří ukazuje možnosti městských víceúčelových areálů.

 

V provozu od roku 1983? Historie plaveckého bazénu v Rakovníku je dlouhá, a když se rozhodli pro jeho rekonstrukci, vzali je pořádně od podlahy. Teda od základové desky!

 

 

Zásadním podnětem pro kompletní rekonstrukci městského krytého bazénu byl dlouhodobě nevyhovující technický stav. V jeho rámci byly dokonce nutné významné zásahy do nosných i nenosných konstrukcí a technického zařízení budovy.

 

AquapRak: Hledejte věž pro tobogány

V rakovnickém aquaparku vás zaujme nejen vtipná přesmyčka v názvu s narážkou na název města. Při navigaci nemůžete minout tobogánovou věž pro dráhy o délce 84 a 52,5 metru se střední obtížností.

 

 

Vodní radovánky po celý rok

Do AquapRaku můžete zavítat během celého roku. V létě si užijete venkovní plavecký a dětský bazén. Kdykoli zavítejte do vnitřní části, kde se vedle krásně zpracovaných interiérů můžete těšit na:

  1. plavání v 50 m plaveckém bazénu,
  2. děti a rodiče využijí dětský bazén se skluzavkou,
  3. uvnitř se nachází také líná řeka a vodní číše,
  4. v tobogánové věži se nastupuje na dva tobogány,
  5. pro odpočinek návštěvníkům slouží dva whirlpoolyKneippův chodník a sauna.

Díky novému stavebně-technickému řešení se zvýší atraktivita celého areálu pro veřejnost. Nové řešení prosklených ploch zvýší světelnou pohodu v interiéru bazénové haly.

 

 

Špičkové bazénové technologie

Péče o bazénovou vodu je v Rakovníku příkladná – o její čištění se starají generátory ozonu spolu s UV lampami, které likvidují bakterie. Díky této kombinaci se snižuje spotřeba chloru a jako celek tak bazénová technologie šetří pokožku návštěvníků.

Zároveň je voda kontrolovaná čidly teploty, hodnoty pH i koncentrace chloru, jehož dávkování je automatické.

Venkovní bazény budou provozovány pouze v letní sezóně s přesahy do části jarních a podzimních měsíců. Toto prodloužení plavecké sezony pod širým nebem je možné díky vyhřívání bazénové vody.

 

Bazén Rakovník – Hlavní cena v kategorii Stavby realizované mimo území Zlínského kraje

Investiční náklady stavby / 191 mil. Kč
Místo / Rakovník, ČR
Uvedení do provozu / 2020
Investor / Město Rakovník
Generální projektant, projekt a dodávka bazénových technologií / CENTROPROJEKT GROUP a.s., divize Aquaparky, bazény a bazénové technologie
Generální dodavatel / VW Wachal a.s.

Druhou vítěznou stavbou je multifunkční areál v Zubří

V soutěži o nejlepší stavby Zlínského kraje uspěla také novostavba multifunkčního areálu v Zubří s venkovním koupalištěm a wellness v kategorii Stavby občanské vybavenosti.

Areál v Zubří: oceněné koupaliště ve Stavbě roku Zlínského kraje

Radost měl také Lubomír Vaculín, starosta Zubří: „Tohoto ocenění si velmi vážím a věřím, že Multifunkční areál bude dlouhá léta sloužit našim spoluobčanům, ale i návštěvníkům z širokého okolí a přispěje ke kvalitě života v Zubří.“

 

Hlavní cenu získala i průmyslová stavba

Také naše druhá divize Projekčních a inženýrsko-dodavatelských staveb v soutěži Stavba roku uspěla se stavbou 2. výrobního závodu Hirschmann, který je připraven podle standardů Industry 4.0.

O Stavbě roku Zlínského kraje

Již 19. ročník soutěže o nejlepší stavební projekty tradičně proběhl pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka.

Stavbu roku Zlínského kraje vyhlašuje Krajská stavební společnost při Svazu podnikatelů ve stavebnictví společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.