Filip Orsava vede v Centroprojektu tým projektantů bazénových technologií. V rozhovoru jsme se jej ptali nejen na náplň jeho práce, ale také o současných trendech v aquaparcích.
Filipe, pracuješ v oboru bazénových technologií. Jak se člověk k práci v bazénařině dostane? Jestli se nepletu, tak se takový obor na školách neučí.
Takový obor nenajdeš, to je pravda. Vystudoval jsem chemickou školu a začal jsem pracovat v Centroprojektu v laboratoři pro testování vody.
Jednoho dne si mě zavolal kolega Petr Ševela, můj současný šéf, s nabídkou, zda bych se nechtěl přidat k divizi bazénářů. A dodal: „Je to obor, který se nestuduje, ale my tě to naučíme.“ Ta slova si pamatuji dodnes.
Přijal jsem. Což znamenalo, že jsem se učil všechno od začátku. Zpracováváním pomocných prací jsem začal chápat principy technologií. Pak se můj záběr začal pomalu rozšiřovat od projektů malých bazénů přes větší hotelové až k aquaparkům.
Zkušenosti sbírám pořád, celých 8 let.
Co obnáší práce projektanta bazénové technologie?
Lze ji snadno rozdělit na dvě fáze. První je práce projekční, přípravná. Začíná se tvorbou studie. Společně s investorem zjišťujeme, co by mělo být součástí projektu.
Pak se zpracovávají jednotlivé projekční stupně od dokumentace pro územní řízení (DÚR) až po dokumentaci pro provedení stavby (DPS). Tato část trvá u malých projektů měsíce, u velkých i déle než rok.
Doporučujeme, aby si investor pro všechny stupně projekčních prací vybral jednoho generálního projektanta. Přípravné práce také urychluje, pokud investor má představu, k čemu má budoucí areál sloužit a na jakou cílovou skupinu má být zaměřen.
Druhou fází je samotná realizace…
…takže stavební práce. Co to znamená pro tebe?
Jedná se především o komunikaci s partnery a koordinaci jednotlivých členů týmu. Bazény a aquaparky lze zařadit mezi technologicky složitější stavby a je proto důležité, aby byli jednotliví dodavatelé a zástupci všech profesí sladěni a měli se stavbou bazénů zkušenosti.
Po dokončení stavebních prací předáváme investorovi dílo včetně provozního řádu a návodu k obsluze. Velmi dobrou zkušenost máme s poskytnutím našeho specialisty pro zaškolení personálu v prvních měsících provozu.
Na výstavbě bazénů nebo aquaparků se podílí mnoho lidí a jsem velmi rád, že mám kolem sebe skvělý, mladý tým. Velké díky za spolupráci patří mým kolegům v kanceláři i na stavbách.
Kdy mají bazénáři nejvíce práce? Projevuje se sezónnost?
Naše práce probíhají celý rok, ale charakter prací se během roku samozřejmě mění.
Co se týče harmonogramu stavebních prací během roku, je nejlepší provést hrubou stavbu včetně venkovních rozvodů na podzim a během zimy se věnovat dílčím vnitřním pracem a montovat technologie. Na jaře se pak vše finalizuje.
Jinak nás ale sezónnost moc neovlivňuje a práce je dost během celého roku.
Pro práci používáte technologii BIM (Building Information Modeling). Můžeš nám ji stručně představit?
Oproti klasickému kreslení se jedná o tvorbu 3D modelu. Výhodou je, že skrze tento trojrozměrný model mohu vést řez kdekoli. Výstupem projektování jsou stále klasické výkresy. Program zároveň zpracuje výpisy materiálů, což usnadňuje logistiku a zároveň eliminuje riziko chyby. Jakákoli změna v modelu se automaticky propíše i do výpisů a výkresů.
Jak vám BIM pomáhá v praxi?
Benefitem je určitě možnost vizualizace u nás v kanceláři, na stavbě nebo u zákazníka, což velmi usnadňuje komunikaci.
Zákazník si dokáže daná řešení lépe představit a následně se snadněji rozhodovat. V našem týmu nám vizualizace zase umožňuje rychleji řešit problémy, objeví-li se nějaké kolize.
Lze říci, že BIM poskytuje mnoho hodnotných informací navíc.
Můžeš zmínit nějaký zajímavý bazén z poslední doby?
Jmenoval bych docela nedávný projekt Městských lázní v Novém Městě na Moravě.
Pracoval jsem na něm od přípravy všech projekčních stupňů přes samotnou realizaci až po předání. Byl to projekt náročný především svým rozsahem a komplexností.
Jsou ve vašich projektech nějaké novinky, na které se můžeme těšit?
Novinkou je spray pool, „vodní park pro děti“. Představ si velkou vodní plochu s mělkou vodou a množstvím atrakcí ovládaných fotobuňkou reagující na pohyb dětí, skluzavek, vodních děl, zkrátka ráj pro širokou věkovou skupinu dětí.
Umíš se při návštěvě koupaliště oprostit od hodnocení bazénu?
Rád sleduji, jak jsou u různých bazénů řešeny detaily, hledám inspiraci. Ale rozhodně jsem schopen si na koupalištích i odpočinout, od toho tady přece jsou.
Filipe, díky za rozhovor, Vít Mach, marketingový manažer