Pro evropské plavecké soutěže: stavba 25 m bazénu v Brně Za Lužánkami zahájena

Publikováno 11.10.2021

Brno – město zaslíbené plavání? Nabídku současných šesti plaveckých areálů rozšíří přístavba nového 25m bazénu Za Lužánkami.

Projekt s vysokými ambicemi – pořádat evropské plavecké závody – připravil v roli generálního projektanta i projektanta bazénových technologií Centroprojekt, divize Aquaparky, bazény a bazénové technologie.

 

 

Pro děti, rekreační plavce i závodníky

Původní myšlenkou bylo obnovení 16m bazénu, který tady byl v suterénu. Některé cesty se ukázaly slepé – například pobytová střecha na novém bazénu. V projektu přibyl vedle 25m bazénu i nový školní bazén pro děti kvůli velké poptávce z řad školáků,“ popisuje přípravu Petr Hladík, 1. náměstek primátorky města Brna.

Hlavním motivátorem bylo vytvořit opravdu komplexní centrum, které splňuje mezinárodní plavecké parametry tak, aby se zde mohlo konat například mistrovství Evropy v plaveckých závodech.“

 

 

Zdvojnásobí se počet plaveckých drah

V současné době je o plávání v areálu Za Lužánkami velký zájem na všech úrovních – rekreační, amatérské i závodní. Všichni se dělí o jeden 50m bazén, ačkoli dětské závody se konají na délku 25 metrů.

Občas tak byl stávající 50m bazén pro tyto závody „přepůlen“. To díky novému 25m bazénu s 8 drahami odpadne. Pro trenéry, rodiče a fanoušky bude i v této menší hale malá tribuna pro diváky.

 

 

Bazén bude sloužit pro závody i pro běžné plavání

Markéta Vaňková, primátorka města Brna, neskrývala radost ze zahájení stavby a jejího přínosu: „Těším se, že tady budou všechny funkce – že tady budou plavat školy i veřejnost, která nemá dostatečné kapacity na plavání. Ve spojení se stavájící „padesátkou“ tady budou moci probíhat i mezinárodní závody. Myslím, že každý si tady najde to svoje.

 

 

Antonín Crha, předseda představenstva STAREZ – SPORT, a.s., popisuje důležitost nové vodní plochy v těsném sousedství vedlejší 50m bazénu: „Zvýšení kvality areálu se projeví ve větším prostoru. Teď ‚soupeří‘ rekreační a závodní veřejností o čas ve vodě. Plavání je jedním z nejdravějších pohybových aktivit a proto poptávka po vodních plochách stále roste. Po otevření nového bazénu v roce 2023 se kapacita se zdvojnásobí, v novém bazénu bude stejný počet drah jako ve vedlejším 50m bazénu. Plavci se tak o dráhy už nebudou muset přetahovat.

 

 

Pro mezinárodní plavecké závody v Brně

Antonín Crha také doplňuje důležitost propojení obou vodních ploch pro pořádání plaveckých závodů: “ Díky druhému bazénu je možné pořádat vrcholové mezinárodní závody. Pro ně je potřeba vedle soutěžního bazénu i tzv. rozplavbový bazén.

I tyto ambice se projevily do požadavků na aktuálně zahájenou stavbu.

 

 

Účastníci stavby

Investor / Město Brno
Generální projektant, projekt bazénových technologií / CENTROPROJEKT GROUP, a.s., divize Aquaparky, bazény a bazénové technologie
Generální dodavatel / Sdružení Metrostav DIZ – IMOS Brno

 

 

Harmonogram výstavby

Zahájení stavby / září 2021
Uzavření areálu / červenec 2022
Plánované otevření / léto 2023

Parametry nové bazénové haly

Rozměry bazénové haly / 43 x 32,5 m
Výška bazénové haly / 4,2 – 6,4 m po nosníky; 6,2 – 8,4 m po střechu

Rozplavbový 25m bazén

8 plaveckých drah o šířce 2,5 m
Rozměry bazénu / 25 x 21 m
Hloubka bazénu / 1,2 – 1,6 m

Výcvikový dětský bazén

Rozměr / 12 x 6 m
Hloubka / 0,4 – 0,9 m