Bešeňová je známým termálním a vodním komplexem v srdci Nízkých Tater. O jeho historii, sžívání se s přírodou, specificích termální vody a novém holistickém přístupu k člověku jsme si povídali se zástupcem provozního ředitele Peterem Kolenčíkem.
Jak se provozuje tak rozsáhlý vodní park pod Tatrami?
Bešeňová se pyšní tím, že se nachází v Liptově, termálním srdci Nízkých Tater. Tuto skutečnost vnímáme velmi pozitivně – do vzdálenosti 60 km se nachází přední tatranská lyžařská střediska – Jasná, Nízké Tatry, Skipark Ružomberok Donovaly, Vysoké Tatry a Roháče.
I v létě je Liptov turisticky vyhledávaná lokalita, zejména díky horám a Liptovské Maře, spoustě cyklostezek, kulturních památek, krásným dolinám jako je Jánská, Kvačianska aj.
Možností vyžití je v okolí víc než dost, díky našemu věrnostnímu programu GO PASS si mohou klienti užít množství výhod za bezkonkurenční cenu nejen v Bešeňové, ale i ve více střediscích na Slovensku, v Polsku i v Česku.
Jste důležitým místem v širokém okolí. Umožňuje vám to realizovat projekty, které by jinde nebyly možné?
Oblast kolem našeho areálu je chráněným územím a Bešeňová se snaží fungovat v harmonii s okolní přírodou. Velmi rádi jsme se s tou okolní přírodou sžili, o čemž svědčí nejen nová architektura, ale především nová éra začínající rokem 2017.
Design átria připomíná liptovskou louku s množstvím živých rostlin, jezírkem se živými rybami a imitacemi stromů — dubu, břízy a buku. Mlýnské kolo zase připomíná tradici mlynářského řemesla.
Dále samotná barva termálních vod je u nás v Bešeňové specifická, jelikož je hnědá, železitá a pro mnoho lidí tak velmi ikonická a barvu vody si s Bešeňovou spojují.
Voda v termálních bazénech je chemicky upravovaná na hodnoty stanovené vyhláškou, zchlazená na požadovanou teplotu a tím, že jsou bazény průtokové, neustále dochází k výměně vody a jsou tak zachovány její charakteristické vlastnosti a blahodárné účinky na organismus.
Počet aquaparků postavených na termálních bazénech stoupá. Vidíte v tom výhody?
Ano, samozřejmě jsme zaregistrovali, že roste počet vodních rekreačních objektů stavěných na termálních pramenech. Považujeme to za zdravou konkurenci, která nás posouvá dál a tím pádem se Bešeňová dál rozšiřuje, inovuje, vymýšlíme nové produkty a nabídku pro návštěvníky.
Nicméně to, že je Bešeňová postavená na geotermálních pramenech, je obrovská výhoda a nejen kvůli účinkům samotné vody. Máme nižší náklady na vyhřívání areálu, hotelů a restaurací.
Také se snažíme žít v symbióze s přírodou a proto chceme být „zeleným“ areálem. Proto separujeme komunální odpad, využíváme obnovitelné zdroje a dokonce prostřednictvím kogenerační jednotky vyrábíme ze zemního plynu a páry elektrickou energii, jejíž část spotřebujeme a zbývající část distribuujeme do sítě SSE (Stredoslovenská energetika, pozn. autora).
Jaká jsou specifika provozu termálního bazénu oproti běžné vodě?
Termální voda obsahuje různé minerály, takže servis bazénových technologií je mnohem náročnější a jejich životnost je nižší oproti bazénům s čirou vodou.
Závadám se snažíme předcházet automatizováním procesů a hlavně pravidelným čištěním, servisováním a péčí o bazénovou technologii (filtrace, čerpadla, dmychadla, výměníky i atrakce).
Bazény čistíme v pravidelných intervalech daných vyhláškou. Chceme, aby zážitek z termálního koupaliště byl co nejvíce autentický a voda nebyla cítit chlorem či jinou chemií, proto používáme kyselinu solnou a citronovou.
Geotermální voda z našich vrtů obsahuje více než 20 chemických prvků s blahodárnými účinky na lidský organismus, např. železo, sodík, draslík, hořčík působící na pohybový aparát a kožní choroby. Jedinečné je lithium působící na psychiku a náladu klientů.
Lidé tak od nás odcházejí krásnější, mladší a spokojenější (s úsměvem).
Projevuje se u vás sezónnost a výkyvy návštěvnosti?
Mnohé aquaparky u nás i v zahraničí mají jen letní sezónu. My máme sezóny dvě — letní v době dovolených, a zimní, která začíná 25. 12. a trvá až do Velikonoc.
V zimní sezóně a v chladných měsících jsou právě termální bazény velmi oblíbené. Voda z vrtů do hloubky 1987 metrů má 60,5 °C. Proto musíme vodu chladit, aby byla použitelná do bazénu.
Rozpětí teplot jednotlivých bazénů začíná na 32 °C a končí na 39 °C. I v zimě tak mohou klienti využívat velké přírodní wellness.
Co za jeden den návštěvník nemůže minout?
Pokud by chtěl klient projít celý areál za jeden den, tak by musel být opravdu hodně rychlý, ale stihnout to lze. Pokud by si však chtěl vychutnat kompletní nabídku Bešeňové, tak doporučuju alespoň 4—7 dní.
Areál je rozdělen na tři části — termální bazény, vnitřní bazény a dále jsou to letní prostory.
Adrenalinová zóna nabízí bazén s umělým vlnobitím, dětský hrad s tobogány a klouzačkami, 36 metrů vysokou věž s 6 tobogány a mnoho dalšího.
Venku se nachází mimo jiné relaxační bazén, divoká řeka, 25 metrový plavecký bazén a přístrojové potápění s instruktorem. Naše nabídka dále zahrnuje pulsující bublinu, raft river, novou minizoo i vystoupení známých osobností (Martin Harich, Fredy Aysi a další).
Nedávno jsme otevřeli nový saunový svět — wellness and spa Harmonie, nabízíme jedinečné thajské i tradiční masáže, zážitkové saunování nebo workshopy přípravy revitalizujících peelingů.
Dále je zde první holistický hotel na Slovensku, kde se zaměřujeme na člověka jako celek — zaměřujeme se na tělo, duši i mysl. Zároveň poskytujeme klientům velmi individuální přístup, založený na jeho přání a potřebách.
Dokážete v bazénu relaxovat nebo se na něj stále díváte pracovníma očima?
Já jsem samozřejmě takzvaně profesionálně „deformovaný“ a dívám se na to jinýma očima. Bazény a návštěvy aquaparků mám však moc rád. Baví mě bazény rozdělovat na ty relaxační a zábavní.
Například u nás mám oblíbený bazén BT 4, u kterého se přímo nachází bar Cosmopolitan.
Samotné vodní bary nejsou ve světě a na Slovensku raritou, ale u nás si troufnu říct, že o raritu opravdu jedná. Postavit totiž ve venkovním termálním bazénu vodní bar byla skutečná výzva. Složení vody je totiž agresivnější a technologie výstavby je náročná.
Ale my jsme chtěli klientům poskytnout co největší komfort, proto jsou na celém obvodu bazénu vzduchové lavice a hydromasážní boxy, což mimochodem také řešil Centroprojekt.
A je moc příjemné si vychutnat oblíbený drink či pivko přímo v bazénu a termální vodě s teplotou 36 °C. Na tento bar máme opravdu velmi pozitivní odezvu a je velmi úspěšný.
Bešeňová – jeden z největších vodních parků na Slovensku
640 tisíc lidí / průměrná návštěvnost za poslední 3 roky
24 / počet bazénů
1808 / plocha termálních bazénů v m2
4667 / plocha bazénů s čirou vodou
Peter Kolenčík
Peter Kolenčík vystudoval hotelovou akademii v Liptovském Mikuláši. Do tehdejšího Thermal Parku Bešeňová nastoupil v roce 2009. Začínal v gastro službách, později se stal provozním vodního parku.
V současnosti je zástupcem provozního ředitele a jedním z jednatelů.