Vlnový bazén připraven! Vyražte do Mederu – a s celou rodinou!

Publikováno 1.7.2019

Ve slavných slovenských termálních lázních ve Velkém Mederu na vás čekají báječné atrakce. Vyražte na výlet a těšte se na skokanské můstky, vlnový bazén s dětským bazénem, línou řeku i stále oblíbenější SprayPark – hřiště s vodními prvky. Máme fotky, podívejte se!

Proč vyrazit do Mederu?

Ve čtvrtek 27. června se v areálu termálního koupaliště Thermal Corvinus otevřel nový bazénový svět s vodní plochou 2 024 m2, který zdvojnásobil předchozí vodní plochu celého areálu. Návštěvníci se mohou v letní sezoně 2019 těšit mimo jiné na:

  • vlnový bazén,
  • nejvyšší skokanské můstky v termálních areálech na Slovensku,
  • líná řeka s unášející vodou nabízí zážitkové koupání pro plavce i neplavce. Dominantou je pak umělá jeskyně a především ostrov s písčitou pláží a desítkami lehátek,
  • dětský bazén,
  • SprayPark (vodní hřiště pro děti) s interaktivními vodními prvky pro děti do 10 let.

„Přeji aquaparku Thermal Corvinus mnoho návštěvníků, ať se mu daří i nadále – protože když se bude dařit aquaparku, bude se dařit i všem zapojeným v cestovním ruchu.“ Ing. Tibor Križan

 

Tropické léto? V Mederu připraveni!

Účelem nové investice do modernizace současného termálního koupaliště je rozšíření možností využití volného času. Součástí realizace jsou vedle povrchových staveb jako jsou bazény, brodítka a zpevněné plochy i nezbytné prostory pro provoz – technické a technologické místnosti pro chlorovnu, čerpadla, filtry či automatické dávkovací zařízení chemikálií či akumulační nádrže.

Bazény jsou rozděleny do tří filtračních okruhů:

  • okruh A – skokanský bazén,
  • okruh B – vlnový bazén,
  • okruh C – bazén Řeka, tzv. EasyRiver.

 

Vlnový bazén – nepřehlédnutelná dominanta

Simulace mořského vlnění – jistě lákavá nabídka pro spoustu návštěvníků! V pravidelných intervalech se spouští generátory vln, které jsou umístěny ve strojovně tohoto bazénu. Vlnobití začíná v nejhlubší části bazénu u technické místnosti generátoru a končí s mělčinou na druhé straně bazénu.

V tomto místě na vlnový bazén plynule navazuje dětský bazén s atrakcemi.

Teplota vody ve skokanském bazénu je 28 – 30° C.

V podzemí vlnového bazénu se nachází sekundární místnost bazénové technologie napojená na centrální technologickou místnost pod umělou skálou u skokanského bazénu.

 

Skočte si!

Skokanský bazén se třemi můstky je jediným bazénem v areálu, ve kterém se nesmí plavat – slouží jen pro bezpečné skoky do vody. Pro lepší atmosféru jsou skokanské můstky provedeny jako stavba s povrchem imitujícím přírodní skálu a s malými vodopády vyvěrajícími pod každým můstkem.

Teplota vody ve skokanském bazénu je 26 – 28° C.

Perličkou je fakt, že jsou to nejvyšší skokanské můstky v termálních areálech na Slovensku.

V podzemí umělé skály se nachází centrální místnost bazénových technologií pro nový bazénový svět.

 

Historie termálního koupaliště ve Velkém Mederu

Tibor Križan, jednatel společnosti Termál s.r.o., která provozuje koupaliště Thermal Corvinus, během slavnostního otevření shrnul také provázanou historii vodního areálu a rozvoje města Velký Meder:

Před 45 lety se ve Velkém Mederu se otevřelo letní koupaliště s dvěma venkovními bazény, ke kterým zanedlouho přibyl i polokrytý bazén. Základem pro vybudování termálního koupaliště byla geotermální voda, čerpaná nejdříve z jednoho vrtu s hloubkou 2 500 m, ke kterému o 8 let později přibyl druhý vrt s hloubkou 1 500 metrů. Tehdy se hloubka prvního vrtu upravila na 1 750 m. Teplota vody se upravila na 63° a 56° C. 

Až do začátku 21. století se charakter termálního koupaliště prakticky nezměnil. V 90. letech jsme dokonce mluvili o stagnaci návštěvnosti i vybavenosti. Podstatný obrat nastává v roce 2001, kdy společnost Termál s.r.o. postupně přebírá kompletní provozování celého koupaliště. Nastává období rozsáhlé modernizace – postavil se polokrytý bazén, později přibyl rekreační, dále tzv. italský či plavecký 50 m bazén. U příležitosti 40. výročí byly otevřeny dobře viditelné, impozantní venkovní tobogány se 7 dráhami. Později nabídku rozšířily 25 m plavecký bazén a saunový svět. 

Za zmínku stojí i vývoj samostatného městečka Velký Meder a jeho obyvatel. V 70. letech, kdy přicházeli první návštěvníci koupaliště, byl Meder malým zemědělským městečkem. Během následujících 45 let se stává z Velkého Mederu uznávaná turistická destinace, která je po Vysokých Tatrách nejnavštěvovanější na Slovensku. Obyvatelé se zemědělství věnují už jen okrajově a orientují se na cestovní ruch.“

Koupaliště Thermal Corvinus ve Velkém Mederu patří se svou celkovou rozlohou 78 962 m2 a roční návštěvností 654 000 lidí k nejoblíbenějším turistickým destinacím na Slovensku.

Základní informace

Investor / TERMÁL s.r.o.
Autor / Ing. arch. Ambrus Csaba, adif architects
Projekt a dodávka bazénové technologie / CENTROPROJEKT GROUP a.s., Divize Aquaparky, bazény a bazénové technologie
Realizace / 2018 – 2019